Poradnik

Zanim przyjedziesz.

Spływy kajakami Biebrzą


SPŁYWY BIEBRZĄ

„…płyniemy Biebrzą, machamy wiosłem jeden dzień, drugi, jesteśmy zmoknięci, pogryzieni przez komary i nagle przecierają się oczy blaskiem, ręce z wiosłem opadają. To on przed nami stoi, wielki bóg Biebrzy zechciał się z nami zobaczyć. Kajak nie kierowany płynie do brzegu, a my wzbieramy uspokajającą dumą, że Biebrzę już zaliczyliśmy.”

Mikołaj Samojlik „Szlakiem urokliwości biebrzańskiej”

Biebrza

Biebrza, to rzeka unikalna na skalę europejską. Spływ Biebrzą, to podróż w głąb unikalnego bagiennego ekosystemu, siedliska setek gatunków ptaków wodno-błotnych. Przez wieki ukształtowały się określone układy wodne, roślinne i świata zwierzęcego. Będąc na szlaku czuje się niepowtarzalną atmosferę Bagien Biebrzańskich.
Szlaku Biebrzy nie powinno się zaliczać. Biebrza nosi w sobie coś, czego nie da się opisać, dotyka ona ludzkiej pierwotności. I o tym trzeba koniecznie pamiętać wybierając się na spływ królewską Biebrzą.

Charakterystyka szlaku Biebrzy

Biebrza jest prawym dopływem Narwi i ma 164 km długości (startując w Lipsku 136 km). Swój początek bierze na Wzgórzach Sokólskich w pobliżu miejscowości Nowy Dwór, a kończy bieg w pobliżu Wierciszewa nieopodal Wizny. Biebrza jest rzeką spokojną, nizinną w większości płynącą pośród równinnych łąk i terenów bagiennych z podmokłymi i trudno dostępnymi brzegami. Pod względem technicznym szlak Biebrzy jest łatwy i nieuciążliwy, pozbawiony przeszkód i niewymagający przenosek, jednak silnie meandrujący z licznymi starorzeczami.
Należy pamiętać, że Biebrza i jej otoczenie zmieniają się znacznie w zależności od pory roku. Wiosną rzeka charakteryzuje się rozległymi rozlewiskami, znaczną głębokością i dość szybkim nurtem. Latem nurt jest leniwy, a przy niskim stanie wody koryto rzeki w górnym biegu jest miejscami niedostępne.
Przy planowaniu dziennych etapów spływu należy pamiętać o ograniczonej liczbie pól namiotowych. Dzikie biwakowanie zabronione jest przez dyrekcję Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na spływ Biebrzą wymagane są karty wstępu w cenie 6 zł bilet normalny i 3 zł bilet ulgowy. W okresie od 1 stycznia do 23 czerwca na spływ odcinkiem Osowiec – Brzostowo (38 km) należy uzyskać zgodę dyrekcji parku i wykupić dodatkowe pozwolenie.

Programy

Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji zorganizowanych spływów kajakowych Jaśnie Wielmożną Biebrzą. Jeśli nie znajdą Państwo wśród naszych programów odpowiedniego do swoich potrzeb, to zapraszamy do skorzystania z oferty spływów indywidualnych